W ostatnią niedzielę, 17 kwietnia licealiści z całej Polski po raz trzeci zebrali się w warszawskiej siedzibie Fundacji Republikańskie, w której odbywała się tegoroczna edycja naszego konkursu wiedzy ekonomicznej.

Pierwsze dwa spotkania odbyły się 9. i 10. kwietnia. Był to cykl spotkań z zaproszonymi ekspertami, którzy wygłosili laureatom konkursu swoje prelekcje. Temat wszystkich zajęć łączył jeden motyw przewodni: „zadłużenia i oszczędności”, który scalał całą czwartą edycje Akademii. Podczas Seminarium mieliśmy okazję gościć Pawła Budrewicza, Mateusza Benedyka, Mateusza Machaja, Marka Kułakowskiego, Krzysztofa Prudla oraz Kamila Cybulskiego. Z okazji pierwszego dnia naszych spotkań na miejsce spotkania przybył także prezes Stowarzyszenia KoLiber – Kamil Rybikowski, który osobiście pogratulował wszystkim laureatom sukcesu w pierwszym etapie konkursu.

W tym roku zrezygnowaliśmy przy ocenie końcowej z dodatkowych punktów za zabieranie głosu w dyskusji. Mimo tego chętnych do ciekawych i merytorycznych pytań było wielu. Dlatego też większość naszych prelegentów zrezygnowała z tradycyjnego podziału zajęć na wykład i czas na pytania ze strony publiczności. Spotkania przybrały formę zbliżoną do konwersatorium. Korzystając z okazji już w sobotę rozdana została część nagród książkowych: pakietów kwartalnika „Rzeczy Wspólne”, ufundowanych przez Fundacje Republikańską. Wymagały tego względy praktyczne, ponieważ ilość wszystkich książek przewidziana na jedną osobę byłaby sporym utrudnieniem w podróży. Warto bowiem dodać, że do drugiego etapu dostały się wyłącznie osoby spoza Warszawy.

Zapewne ważnym aspektem Akademii była możliwość integracji, do jakiej doszło wśród naszych konkursowiczów. Mieli oni na nią czas podczas przerw pomiędzy kolejnymi zajęciami oraz nocą z 9. na 10. kwietnia, którą przyszło im spędzić razem w Warszawie. Ponadto, jedną z przewidzianych atrakcji była nieobligatoryjna wieczorna integracja z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia KoLiber. Miała ona miejsce w siedzibie korporacji akademickiej „Sarmatia”.

W niedzielę 17. kwietnia odbyły się ustne egzaminy końcowe. Decyzja o wyłonieniu najlepszych z najlepszych nie była łatwa. Szczególnie czołówka naszych konkursowiczów prezentowała wyrównany poziomy. Zatem o zwycięstwie zadecydowała różnica niewielkiej liczby punktów. Zresztą to nie pierwszy raz, kiedy spotkaliśmy się z takim problemem. Dla autorów najlepszych esejów z pierwszego etapu konkursu była przewidziana nagroda w postaci stażu w „Gazecie Finansowej”. W związku z tym, że trzy najlepsze prace były równie dobre, postanowiliśmy rozszerzyć nagrodę i zaprosić do współpracy z gazetą całą trójkę autorów.
W dzień egzaminów dla laureatów przewidziane były także inne atrakcje. Należało bowiem w jakiś sposób wynagrodzić im długą drogę do Warszawy. Nasi konkursowicze mieli okazję wziąć udział w warsztatach z wystąpień publicznych poprowadzonych przez Emila Szerszenia, prezesa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber. Po krótkiej przerwie przewidzianej na wypełnienie ankiet końcowych nadeszła pora na prelekcje poprowadzoną przez naszego Gościa Specjalnego – Jakuba Kuleszę, posła na Sejm RP. Wygłosił on ciekawy wykład zatytułowany: „Anarchokapitalizm a Sejm RP”.

O godzinie 16.00 rozpoczęła się ostatnia część programu Akademii, czyli uroczyste wręczenie nagród. Nasi laureaci otrzymali książki ufundowane przez Forum Obywatelskiego Rozwoju („Odkrywając wolność” Leszka Balcerowicza oraz zbiór komiksów poświęconych problemom ekonomicznym); Polsko-Amerykańską Fundacje Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego („Prawo” Frédérica Bastiata oraz podręcznik wiedzy ekonomicznej) oraz Instytut Misesa (w zależności od zajętego miejsca: „Tragedia Euro” Philippa Bagusa, „Ekonomii w jednej lekcji” Henry’ego Hazlitta czy „Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie” Roberta Murphy’ego).

Dla pozostałych laureatów czeka jeszcze darmowy wstęp na kurs podstawowy w Alternatywnej Szkolę Biznes i Rozwoju Osobistego. Zaś zwycięzcy Akademii będą mieli okazje jeszcze się ze sobą spotkać podczas wspólnej wycieczki do Brukseli. Najlepszego z laureatów czeka ponadto kurs w Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów oraz staż w Centrum im. Adama Smitha.
Na naszej witrynie można już znaleźć listę zwycięzców Akademii pod zakładką „Zwycięzcy”.

Przypominamy jeszcze, że kolejna edycja Akademii KoLibra odbędzie się w przyszłym roku. Możemy też uchylić już rąbka tajemnicy, że odbędzie się ona we wcześniejszym terminie niż tegoroczna edycja. Tak, aby ułatwić w niej start przyszłym maturzystom.